Nejdůležitější větu řeknu hned na začátku: Psa vybíráme zodpovědně! Myslete na to, že nebudete jen majitel, ale také chovatel, a že toto slovo je velmi podobné slovu chůva.

Každý pes má své potřeby a podle svých možností a svého temperamentu, a podle toho vybíráme rasu. Nekupujte psa podle toho, jak je právě „v kurzu“, ale přihlédněte ke svým časovým možnostem a odhadněte schopnost psa řádně vychovat. Jsou plemena, která potřebují nejen dost pohybu venku, ale třeba požadují i fyzickou práci. Jsou plemena, která vyžadují výcvik a pevné vedení, aby se nestala nebezpečná svému okolí.

Pokud uvažujete o tom, že pořídíte psa svému dítěti jako dárek, který ho naučí zodpovědnosti, vyčkejte až do doby, kdy dítě je skutečně schopno část zodpovědnosti za zvíře převzít. Pes není hračka, kterou po týdnu můžete odložit do skříně a zapomenout na ni.

Psí potřeby

  • Čas: svému miláčkovi musíte věnovat především čas na venčení, a na procházku, a to několikrát denně a za každého počasí. Jedna procházka by měla zpravidla delší, u většiny plemen okolo jedné hodiny.
  • Krmení pro psy: pes nemůže jíst zbytky odo oběda, ale musí mít kvalitní stravu. Naštěstí na trhu je dost suchého krmení (granule) nebo psích konzerv.
  • Místo na spaní a odpočinek: řada psů spí denně mnohem déle než lidé. Vhodné je, aby měli svůj pelíšek. Hned ze začátku je třeba vyřešit otázku, zda necháte v noci psa spát s vámi v posteli. Psi to rádi dělají, pokud jim to dovolíte jako štěňatům, je to pak později velmi obtížné zakázat v době, kdy pes vyroste.
  • Základní chovatelská výbava: budete potřebovat především obojek (nezpomeneme ani na visačku s telefonním číslem pro případ, že by se pes zaběhl), vodítko, kartáč na vyčesávání srsti, obojek proti klíšťatům (nebo prostředek proti parazitům ve spreji).
  • Finance: krmení pro střední plemeno stojí okolo 1200 – 1500 Kč měsíčně, dále musíte počítat s poplatkem ze psů.
  • Kadeřnický salon: Některá plemena vyžadují „kadeřnickou“ péčj a mujsí se 1 – sx do roka ostříhat.
  • Je třeba počítat i s veterinární péčí.
  • Taky možná zjistíte, že bude potřebovat lepší vysavač nebo větší auto.


Žádný komentář k „Než koupíme psa“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>