Zlatý retrívr vyhrál anketu časopisu Týden o nejsympatičtější plemeno, která se konala v srpnu 2012. Jedná se o velké plemeno, které není vhodné pro každého, a tak přes všechny sympatie obsadil zlatý retrívr až 8. místo v počtu nově přihlášených psů. Jedná se o milého a snadno ovladatelného psa vhodného i pro canisterapii.

Zlatý retrívr je původně pracovní pes, který byl vyšlechtěn k aportu vodní pernaté zvěře (lov kachen). Vody se tedy nebojí a dá se vycvičit jako asistenční pes. Plemeno bylo uznáno na počátku minulého století (Anglie, 1903). Psi mohou mír různou barvu, od světlé krémové přes tmavě zlatou až po hnědou. Zatímco v Evropě jsou oblíbeny především světlejší barevné tóny, v USA se často dává přednost barvám sytějším.

Předpoklady u Zlatého retrívra jsou učenlivost, hravost, ochota pomáhat, přátelskost a laskavost. Ovšem závisí také na tom, jak pes projde socializačním obdobím, které je zpravidla zčásti u chovatele a zčásti u nového majitele — pokud psa koupí jako štěně.

Kromě pracovního určení, kdy jsou retrívři cvičení jako loveční nebo asistenční psi a pro hledání drog, je to toto plemeno vhodné také jako společenský domácí pes, který je vhodný i k dětem.

Štěňata zlatého retrívra, cena

Pro svou velikost mají retrívři sklon k dysplazii kyčelních kloubů, k nadváze a k zánětům střev a očí. Ve stáří je častou komplikací slábnutí sluchu. Při chovu čistokrevných retrívrů patří kontrola dysplazie u rodičů (kontrolovaný parametr se jmenuje DKK a musí mít hodnotu do 2/2, a to maximálně u jednoho rodiče). Pokud kupujeme štěně, je vhodné zdravotní stav (i zdravotní stav rodičů) prověřit. Běžná cena čistokrevného štěněte je okolo 12.000 Kč (podzim 2012).

Plemeno - zlatý retrívr

Plemeno - zlatý retrívr

Zlatý retrívr – fyzická charakteristika:
- Výška v kohoutku: 51-56 cm (feny), 56-61 cm (psi)
- Váha: 30-45kg


Žádný komentář k „Zlatý retrívr“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>